Naujienos

Katilinėje Nr.2 Melioratorių g. nugriautas 60 metrų mūrinis kaminas

2020 01 06


LAIKAS IR TECHNOLOGIJOS KEIČIASI

(Katilinėje Nr.2 Melioratorių g. nugriautas 60 metrų mūrinis kaminas)

Katilinėje Nr.2 Melioratorių g. 1989 metais buvo pastatyti du nauji katilai ir naujas 60 metrų aukščio kaminas, kuris pradėtas eksploatuoti 1990 metais.

Tuo metu buvo statomi mūriniai arba gelžbetoniniai kaminai, pritaikyti kūrenti gamtinėmis dujomis, mazutu. Jų degimo metu šie kaminai išleidžia 160–180 laipsnių karščio dūmus, o pakeitus kuro rūšį ir jo deginimo technologiją, prie biokuro katilų primontavus kondensacinį ekonomaizerį, kūrenant biokuru išeinančių dūmų temperatūra nesiekia nei 50 laipsnių.

Pradėjus kūrenti biokuru, per kaminą leidžiant palyginus šaltus ir drėgnus dūmus, kaminas nebespėja taip greitai išdžiūti. Per šalčius kaminas plečiasi ir skilinėja plytos, neatlaiko šalčio ciklų.

Diegiant naujas, efektyvias šilumos gamybos technologijas, 2012 metais katilinėje buvo pastatytas ekonomaizeris. Šis įrenginys, nenaudojant kuro, iš dūmų, t.y. prieš dūmams patenkant į kaminą, iš jų dar pagamina šilumą. Taigi, į kaminą patenka jau šaltesni ir drėgnesni dūmai, bei atsižvelgiant į drėgną pajūrio zonos klimatą, įmirkusių plytų suirimo gylis didėja, pats kamino kamienas eižėja. Šiam įrenginiui reikalingas metalinis kaminas.

Dar 2014 metais atlikti tyrimai parodė, kad kaminas yra pernelyg smarkiai paveiktas ardančio aplinkos poveikio ir nebegali būti laikomas saugiu. Jis kėlė grėsmę ne tik aplinkinių pastatų, įrengimų bet ir žmonių saugumui.

Kamino išorinėms plytoms pradėjus intensyviau irti ir joms kristi žemyn apie jo kamieną buvo apjuostas apsauginis metalinis tinklas.

2015 metais pastačius naują metalinį 40 metrų aukščio kaminą, 60 metrų mūrinis kaminas, turintis avarinės būklės požymių, nebenaudojamas. Kadangi investuoti į nenaudojamo kamino remontą ir būtiną priežiūrą nėra racionalu, buvo nuspręsta jį nugriauti. 2019 metais spalio mėnesį jis buvo nugriautas.

Demontavus kaminą, sumažėjo nelaimingų atsitikimų rizika ir sutaupyta lėšų dėl nepatirtų eksploatacinių bei kapitalinio remonto sąnaudų.

Kamino demontavimo darbus atliko viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi bendrovė „Aukstata“.

Baigus nenaudojamo kamino demontavimo darbus, katilinėje Nr.2 liko stovėti vienas 40 metrų aukščio metalinis ir  30 metrų aukščio rezervinis mūrinis kaminai.

Pagrindiniai demontuoto kamino techniniai duomenys:

- aukštis – 60 metrų, viršūnės vidinis skersmuo 2 m., pagrindo išorinis skersmuo 6,8 m.;

- pamatas – cilindro formos, laiptuotas gelžbetonio monolitas;

- kamino kamienas – geltonų, skylėtų (stačiakampio ir nupjauto kūgio formos) plytų mūras, kas 1.5 metro skersmuo apjuostas metaliniais suveržiamais žiedais. Metalinės kopėčios su apsaugos lankais. Netoli viršūnės - apžiūros aikštelė su turėklais ant kurios paskutiniais metais buvo sumontuotos telefoninio ryšio antenos;

- kamino vidinė dalis - futeruotė mūryta iš skylėtų keraminių plytų (nupjauto kūgio formos) ant karnizinių žiedų;

- kamine buvo įrengtas žaibolaidis ir apšvietimas.

Kamino griovimo eigą galima peržiūrėti paspaudus čia.